استمداد از همشهریان و علاقه مندان برای قرائت الباقی متن سنگ نبشته مسجد خواجه روستای تاریخی خُنگچند روز پیش در یکی از برنامه های صدای خراسان جنوبی شنیدیم که مجری محترم با آب وتاب
اعلام نمودند که مسجد جامع فلان شهر ...... از قدیمی ترین بنا های تاریخی مذهبی استان بوده ، که در زلزله چند سال قبل تخریب، و تاریخ ساخت آن گویا مربوط به دوران صفویه بوده است، بالاخره اینکه سابقه مسجد جامع این شهر منسوب به دوران صفویه می باشد .

با خودم فکر کردم چطور باید به مسئولان فهمانده شود که مسجد خواجه روستای خُنگ هم چنین شرایطی داشته و سند آن هم موجود و حد اقل مدت دوسال است که خبر وتصویر آن در این سایت اعلام و اصل آن هم از ابتدا واکنون در دسترس همه بوده .وهم اکنون نیز می باشد.

تقریبا" حدود دو سال قبل هم جزوه ای محتوی عکس وشرح بنا های تاریخی موجود و همچنین تخریب شده روستای خُنگ ( از جمله همین مسجد خواجه - آسبادهای تخریب شده - آسیاب کهنه فعلی- آسیاب آبی تخریب شده و...  به یکی از مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان تحویل گردید که تا این تاریخ هیچ خبری از آنها نشده است.

درحالیکه بر اساس متن این سند بسیار با ارزش و مُتقن تاریخ ساخت و تاسیس مسجد خواجه روستای خُنگ منسوب به دوران شاه عباس دوم  (در فاصله سالهای 1021 تا 1045 ) حدود 350 تا 370 سال قبل بدست فردی بنام مرحوم «خواجه جلال الدین محمد ولد خواجه محمد مؤمن خُنگی» رحمه الله علیه میباشد .

انتظاری که وجود دارد این است که ادارات عریض وطویلی که ماهانه هزینه های زیادی را هم روی دست بیت المال و دولت می گذارند، و تعداد زیادی مسئول ، کارمند و کارشناس هم در اختیار داشته و علی الظاهر وظیفه آنها هم  بررسی و شناسایی  ورسیدگی وحراست از  میراث با ارزش فرهنگی این مرز وبوم و بویژه این استان محروم است قبل از اینکه دیرشود گوشه چشمی هم به همین اطراف خودشان انداخته و نسبت به این سرمایه های ملی موجود درمنطقه بی تفاوت نباشند.

کاربران گرامی لطفا" نظریات خودرا از طریق پست الکترونیک info@khong.ir ارسال نمایندنویسنده :moslemzade|دانستنی ها | ارسال نظر: 1 | ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ