عنوان خبراحداث جاده ارتباطی مزار درویش حسیسن گرگانی
(شاخه: خبرها)
ارسال شده توسط moslem
دوشنبه 19 اسفند 1392 - 04:54:25


با برنامه ریزی و پیگیری شورای اسلامی ودهیاری روستای خنگ وهمکاری صاحبان باغها واراضی اطراف مزار و طول مسیر وهمچنین مساعدت اداره کل راه وترابری خراسان جنوبی راه ارتباطی مزار تا جاده ورودی روستا از سمت جنوب شرق ودرمسیر دامنه کوههای قراول خانه تسطیح وراه اندازی گردید.


با احداث این جاده که به طول تقریبی 1000 متر ودر مسیر دامنه کوه قطب الدین به سمت مزار کشیده شده  امکان  تردد انواع خودروها به مقصد مزار فراهم گردیده است.

بنابه اظهار آقای صادق شاهین رئیس شورای اسلامی روستا مقرر است در آینده نزدیک نسبت به احداث سرویس بهداشتی ووضوخانه وهمچنین سکوهای سیمانی مخصوص نصب چادر در محوطه اطراف مزار اقدام شود .

لازم به توضیح است مزار  روستای خُنگ از جمله اماکن مذهبی این روستا ومنطقه میباشد که از قدیم الایام مورد توجه واحترام قاطبه مردم بوده وبر اساس نقل قول بزرگترها معجزات و کرامات زیادی نیز از آن دیده وشنیده شده است .  به همین دلیل نیز این مکان مورد توجه واحترام فراوان مردم بوده و میباشد.

ساختمان فعلی مزار در سالهای اخیر با استفاده از نذورات مردم و با وساطت  یکی از بانوان نیکو کار و علاقه مند روستا (کربلایی مرضیه مسلم زاده)  باز سازی  و مرمت گردیده است.

در کتاب گلستان مرحوم آیتی این مزار مدفن عارف بزرگ ونامدار «درویش حسین گرگانی» است که از اهالی هرات وساکن قریه خُنگ بوده ودر عهد گورکانیان«حدود سال های 900ه.ق قریب به 5 قرن پیش»  وهمزمان با حسامی قهستانی هروی می زیسته است. بر اساس همین سند این شخصیت بزرگ از نظر مقام و مرتبت « ثانی اثنین شیخ خرقانی» عارف وصوفی نامدار ایرانی توصیف و معرفی گردیده که حاکمان وقت نسبت به وی در مقام ارادت بوده اند.

امورات مربوط به پیگیری های قانونی واداری  احداث جاده مزار توسط آقای رضا پاکار از ابواب جمعی  اداره کل راه وترابری صورت گرفته که از همکاری ایشان وهمه دست اندکاران ( شورای اسلامی دهیاری و...) نیز تشکر بعمل می آید. انشائ الله ماجور باشند.

براساس همین گزارش بیشترین همکاری ومساعدت در واگذاری زمین های اطراف مزارتوسط  آقای حاجی ببری بوده که با واگذاری بخشی از باغ پدرشان مرحوم حسن بیک امکان ایجاد پارکینگ و محوطه ساخت سکوهای نصب چادر را فراهم نموده اند. 
این خبر از طرف khong.ir
( http://khong.ir/news.php?extend.55 )